tarihinde yayınlandı Yorum yapın

V60 Kahve Demleme nedir ? Nasıl yapılır ?

Hario V60 kahve demlemenin en basit yollarından biridir.

V60 kahve demleme tekniğinde kullanılan malzemeler birkaç çeşittir. Özellikle Kahve demleme Dripper haznesinin materyal farklılığı kahvenizin tadına etki edecektir. En iyi seçim Cam demleme dripper olacaktır. Bunu etki durumuna göre iyiden kötüye olarak ( Cam , Bakır , Seramik ve son olarak Plastik dripper ) takip eder. Plastik kullanımanızı kesinlikle tavsiye etmemekteyiz.

Kahveyi demlediğimiz ve su ile buluşturduğumuz hazneye V60 dripper denmektedir. Dripper ‘ın şeklinin V şeklinde olması ve açısının ise 60 derece olmasından ötürü ekipman bu adı almaktadır. Dripper da akışın sağlanabilmesi ve hava akışının kontrol edilmesi için kanallar bulunmaktadır. Dripper için kullanılan filtre kağıtlar da 60 derecelik açıya sahiptirler. Bu kağıt filtrelerinde saman kağıt veya işlem görmüş beyaz kağıt gibi varyasyonları bulunmaktadır.

İşlemden geçmemiş olan sarı ve/veya saman kağıdı diye tabir ettiğimiz filtre kağıtlarını 2-3 kez su ile durulamak gerekir. çünkü kağıttaki tadın suya karışmasını ve kahvenin tadına etki etmesini istememekteyiz.

Filtre kağıdını dripper a yerleştirdikten sonra sıcak su ile ıslatmamız gerekir. bu hem ekipmanımızın ısınmasını sağlayacak hemde kağıttaki kötü tatları bertaraf edecek bir işlem olacaktır. ekipmanımızı ısıtmak kahvemizin daha çabuk soğumasına engel olacaktır.

Tat ve aromalar için yeni kavrulmuş ve minimum 4 gün beklemiş gaz salınımının ( Degassing ) bir kısmını tamamlamış iyi bir kahveyi demlemenizi öneririz. Kahvenin taze olması önemli olduğu gibi kavurma tarihlerine dikkat etmenizi tavsiye ederiz. iyi bir kahve için önerimiz künyesi olan ve Single Origin bir kahvedir.

Şöyleki iyi score ve nitelik sıfatını almış bir yeşil çekirdek kahveyi işi bilmeyen bir kavurucuya verirseniz sonuç hüsran olacaktır. Kahve kavurma ciddi bir sanattır. her kavurucuda sanatkar değildir. işi bilmeyen bir kavurucuda kavrulmuş bir kahve iyi tatlar vermez , iyi tatlar verebilmesi kahvenin kavurma dereceleri önemlidir.

Kahve ve su oranlarının kullanımı için bir çok varyasyon bulunmaktadır. En iyisi şe şekildedir. demek mantıklı olmayacaktır. Çünkü herkesin damak zevki ve tat alma duyuları farklılık gösterir. İdeal olarak 1:16 oranı ile demlemeye başlamanızı daha sonra su ve kahve gramanı değiştirerek sizin için en optimum dereceyi deneyerek bulmanızı tavsiye ederiz.

Örnek olarak 25 gr kahveyi 1:16 oranı ile 400 ml su kullanarak 2dakika 15 saniye gibi bir sürede demlemeniz başlangıç için ideal olacaktır.

Öncelikle ıslattığımız filtre kağıdımıza kahvemizi koymadan önce su haznesinde ıslatmadan kaynaklı suyu boşalttığınıza emin olun. Daha sonra V60 demlemeye uygun olarak öğütülmüş kahvenizi filtre kağıdına yerleştirin.

Ön demleme yani Blooming evresi için kullandığını kahve gramajının 2 katı kadar suyu kahvenize boşaltıp 30 sn. kadar bekleyin ve cam haznede biriken suyu tekrar boşaltın. Bu karbondioksitli ilk demlenen suyun kahvenizin geri kalan çözeltisine etki etmeyecek ve istenmeyen tatların kahveye karışmasını engelleyecektir.

Standart olarak kullanacağınız demleme suyunun sıcaklığının 93 – 97 derece olması önerilmektedir. Kahvenizi demlemeye başladığınızda köpük kısmı görünmeyen kahve bayat kahve demektir. Suyun kahveye etkisi de çok önemlidir. Demlediğiniz suda klor olmaması çok önemlidir. Su için hedef Ph derecemizin 7 – 7,4 aralığında olduğuna dikkat edin. Sert yada yumuşak su olmamasına özen gösterin.

iyi Ph derecesine sahip kahvedeki Magnezyum ve Sodyum gibi mineraller kahvenin demlenmesine fayda sağlayacaktır.

Suyu kahvenin orta noktasında başlayarak dökmeye ve dairesel hareketler ile kenarlara yaklaştırarak dökmeye özen gösterin bu çözeltinin eşit olarak dağılması ve kahvenin homojen bir şekilde demlenmesine sebep olacaktır. Suyu demleme yaparken kahvenin üstünde kalacak şekilde belirli aralıklarla dökmeli , kahveye ne fazla nede çok su temas etmesine izin vermemelisiniz.

Demleme süresi tamamlandıktan sonra su elinizde su kalmış ise öğütme dereceniz elverişli olmadığı ve öğütme derecesi üzerinde inceltme ve kalınlaştırma işlemlerini yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Suyun tamamını belirlenen süre içerisinde dökmeye ve demlemenin tam olarak gerçekleştiğinden emin olmalısınız.

Keyifli Kahveler . . .

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Kahve neden zamlanıyor ?

30/07/2021

Küresel kahve piyasası, Brezilya kahve ülkelerindeki gerçek zamanlı hava koşulları ve spekülasyonlardaki artış nedeniyle aşırı fiyat dalgalanması yaşıyor.

Bu yazı yazılırken, arabica kahve fiyatları, Brezilya’dan bölgeye gelen donun beklendiği kadar şiddetli olmadığı yönündeki ilk raporların ardından düne göre %10,6 düştü . Bu, on yıldan fazla bir sürenin en büyük tek günlük fiyat düşüşüydü .

Fiyatlar , 25 Temmuz’da yedi yılın en yüksek seviyesi 2.078$’a ulaştıktan sonra, bugünün pound başına 1.807$’lık işaretiyle , göreceli olarak tarihsel fiyatlar ile karşılaştırıldığında yüksek kalmaya devam ediyor .


Göreceli olarak yüksek fiyatlar popüler olarak hava koşullarına ve dünyanın en büyük kahve üreticisi ülkesi Brezilya için hacimsel üretim tahminlerine bağlansa da, finansal aktörler kahve piyasasındaki dalgalanmalardan yararlanmaya çalıştıkça, fiyat oynaklığı piyasa spekülasyonlarındaki rekor seviyelerden de etkileniyor. .

Uluslararası Kahve Borsası (ICE) kahve vadeli kriterleri korur, dün kahve vadeli işlem sözleşmeleri tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı

Diğer bir deyişle, dün işlem gününün sonunda piyasa katılımcılarının elinde bulundurduğu toplam vadeli işlem ve opsiyon sözleşmesi sayısı, 713.764’ün üzerinde robusta ve 952.524’ün üzerinde arabica işlemle borsanın 21 yıllık tarihinin en yüksek seviyesiydi.

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Natural Process ( Dry ) Doğal – Kuru İşleme

NATURAL PROCESS ( DRY ) DOĞAL – KURU İŞLEME

Natural process diğer bir adıyla doğal , kuru işleme kahve yetiştiricilerinin kullandığı en eski kahve işleme metodu olarak bilinmektedir. Halen bir çok çiftlikte kullanılan en yaygın işleme metodudur. Özellikle Arabica türünün anavatanı olarak bilinen Etiyopya gibi bir çok ülkede sıklıkla kullanılmaktadır.

Doğal işlenen kahvelerin diğer işleme yöntemlerine göre daha meyvemsi tatlar barındırdığı bilinmektedir. Yaban Mersini, Ahududu, Çilek gibi baskın meyvemsi tatlar bu yöntemde daha belirgin hal almaktadır.

                Çok nemli, kuru, sıcak ve güneşli iklimlerde doğal işlemenin daha yaygın olarak kullanıldığı aşikardır. Maliyet açısında diğer yöntemlere göre daha ucuzdur. Doğal işleme meyvemsi tatların çekirdeklere daha fazla nüfus etmesinden ötürü bu iklim tipinde çeşitlilik açısından daha önemlidir.

                Doğal işleme öncelikle olgunlaşmış kahve kirazlarının el ile toplanmasıyla başlar (Handpicking). El ile toplanan olgunlaşmış kahve kirazları küfelere konularak, işleme istasyonlarına götürülür. Bilindiği üzere ıslak işleme metotları, kahve çekirdeklerinin kahve kirazlarından en kısa sürede ayrılması için kullanılan yöntemlerdir. Doğal işleme metodu ise bu süre oldukça uzundur. Kahve kirazları toplandıktan sonra 8-12 saat sonra ıslak işleme metoduna başlanır.

                Natural process ‘te olgunlaşmış meyveler bir bütün olarak işleme tabi tutulur, deriler, musilaj ve dış kabuk ayrıştırılmaz. Kurutma alanına gitmeden önce kahve kirazları en iyi ve olgunlaşmış meyveler kalacak şekilde, boyutlandırılır, ölçülür, raporlanır. Daha sonra hasır örgüler üzerine ve/veya beton üzerine serilerek fermantasyon sürecinin devam etmesi sağlanır. Kahve kirazları toplandıktan hemen sonra fermantasyon süreci başlar, güneş ışınları ve sıcaklık bu fermantasyon sürecinin hızlandırılması için gereklidir. Süreç sıcaklık ve güneşin etkisiyle daha hızlı bir hal alır.

                Doğal işlemede artan fermantasyon etkisiyle kahve kirazlarının aralarında oluşabilecek küf ve diğer kusurların oluşmaması için gün içerisinde 2 – 3 defa harmanlanarak, karıştırılır. Kurutmanın ve fermantasyonun eşit bir şekilde kahve kirazlarına yayılması sağlanmış olur. Bir başka etkisi ise havalandırmanın oluşması içindir.

                Aynı zamanda harmanlama esnasında, kusurlu çekirdekler birçok kez ayrıştırmaya ve toplanmaya  zemin hazırlar, kusurlu çekirdeklerin ayrıştırılması ve toplanması her harmanlamada devam eder. Bu kalitenin artması için gerekli bir süreçten ibarettir.

                Doğal işleme, ıslak ve bal işleme yöntemlerine göre daha uzun süre devam etmektedir. Ortalama  3 – 4 hafta süre devam eder. 4 hafta sonunda kirazlardaki nem oranı %11 seviyesine düşmesi beklenmektedir.

                Kahve kirazlarının kurutma işlemenin tamamlanmasında sonra kabuklarının ve derilerinin temizlenmesi için değirmene götürülür ( Mill ). Burada Hulling machine ( Coffee Huller ), adı verilen bir makine yardımıyla kahve çekirdeklerinden , deriler ve kabuk ayrıştırılır. Ayrıştırma tamamlandıktan sonra kahve çekirdekleri temiz bir yapıya bürünür. Akabinde bu kahve çekirdekleri  çuvallara doldurularak istiflenecek ve satılacakları depolara sevk edilirler.

Cenk Bayraktar

Kahve kirazları , Natural işlenmiş kirazlar , temizlenmiş çekirdekler
Ayrıştırma aşaması
Coffee Huller Machine
tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Monsooned Process ( Kahve işleme tekniği )

Hindistan ( India ) Monsooned Process

Muson kahveler gerçekten bir farklı bir türdür. Farklı tatları ve düşük asiditesi ile çoğu zaman harika krema saplayan , tatsal açıdan zengin bir nüans oluşturan kahve çekirdekleridir.

Tutarlılığı sağlamak ve kusurları gidermek için yetiştiriciler tarafından yıkanmış (veya “ıslak işlenmiş”) çoğu yüksek dereceli özel kahvenin aksine, muson fasulyeleri, muson mevsimi boyunca Hindistan’ın batı sahilindeki depolarda katlara ayrılarak istiflenir ve yayılır.
Bu depolarda fermantasyona bırakılan çekirdekler , Arap Denizi’nden gelen nem yüklü rüzgarlara maruz bırakılır, deponun açık duvarlarından kahveyi esen rüzgarlar son derece yüksek nem barındırırlar.
Depolarda hali hazırda bir çatı mevcut olduğundan , çekirdekler ıslanmaz.

Bu 12-16 haftalık süreç boyunca, çekirdekler nemi emer, şişer, rengini değiştirir ve en önemlisi, musonlu kahveleri dünyanın en düşük asitli kahvelerine dönüştürerek asiditelerini düşürür. Bardaktaki kahveler bol miktarda gövdeye ve temiz bir fincana dönüşür.

Birçok kişi Hindistan’ı iyi bir çay üreticisi olarak tanıyor olsa da, 150 yıldan uzun süredir Hindistan ‘da istisnai kahveler yetiştiriliyor ve ihraç ediliyor. Bugün Hindistan, Brezilya, Kolombiya, Meksika ve Etiyopya’nın arkasındaki dünyanın en büyük beşinci Arabica kahvesi üreticisidir.

Efsaneye göre, bir hacı olan Baba Budan, yedi kahve çekirdeğini bir kutsal toprakları ziyaretinden sonra , kendi topraklarına geri götürür. Çekirdekleri şu anda Hindistan’daki kahvenin beşiği olarak kabul edilen Karnataka Eyaleti, Chikmahlur’daki dağ mağarasının yanına diktiği söylenir.

Hindistan’daki ticari kahve ekimi 1840’da başladı, İngilizler Güney Hindistan’ın dağlarında kahve tarlaları kurdular, tropikal iklimin, yüksek irtifalarında, güneşli yamaçlarında, bol yağışların ve humus içeriği bakımından zengin topraklarında kahve yetiştiriciliği için ideal olduğunu biliyorlardı ve bunu kanıtladılar.

“Monsooning” Hindistan’dan elde edilen bu çekirdeklerin rengi, şekli ve ebadı, aroması ve tadı özel hasat sonrası işlemlerin sonucudur.

Tarihsel olarak, Kahve, Ümit Burnu’nun çevresine ve varış yerlerine kadar taşınması için dört ila altı ay süren ahşap yelkenli gemilerde Avrupa’ya gönderilirdi.
Su hattının altında depolanmış ve tahtadan sızan deniz suyunun nemli hale getirdiği bir atmosferde tutulan çekirdekler, pazarlara olan uzun yolculuklarında bir dönüşüm geçirirlerdi.
Parlak yeşil renkteki çekirdekler, soluk altın renginde, iki katına kadar hacim kazanan ve tamamen yeni bir bardak profiline ulaşacak çekirdeklere dönüşürlerdi.

Avrupalı ​​müşterilere ilk olarak , Hindistan’dan , alışacakları ve talep etmeye devam edecekleri , lezzet profilini sağlamak amacıyla bir isim bulunmaya çalışıldı.

“Monsooning” süreci daha sonra Hindistan’da sistematik olarak çoğaltılmaya başlandı.

Monsooning süreci, 4-6 inç kalınlığındaki çekirdeklerin doğal yollardan, iyi havalandırılmış tuğla veya beton zeminli depolarda nem yüklü muson rüzgarlarına maruz bırakmaktan oluşur.
Monsooning işleme, daha önce kuru yöntemle işlenmiş olan üst düzey çekirdekler için Arabica cherry AB ile başlar. Nem emilimini eşitlemek için, çekirdekler sık ​​sık toplanır, ardından düzenli aralıklarla nemlendirilir ve tekrar toplanır.
Bu 12-16 haftalık süreç boyunca, çekirdekler aşamalar halinde nemi emer, orijinal boyutlarının neredeyse iki katı kadar şişer ve soluk altın renginden, açık kahverengiye kadar değişen renkler geliştirirler.

Birkaç hafta sonra, kahve tekrar toplanır, tekrar derecelendirilir, paketlenir ve daha uzun süreli depolama için daha kuru bir bölgeye taşınır. Sonuçta (meyan kökü veya kişniş gibi) bağımlı bir hayran grubuna hitap eden eşsiz bir lezzet oluşur.